FLAMENCO je lidový španělský tanec, který nikdy nevyjde „z módy“, protože je neuvěřitelně krásný a elegantní. Může být také dramatický ale i vtipný 🙂 Můžete s ním vyplavit všechny své emoce, radost i smutek, vášeň i něhu. Můžete začít tančit ve 12 letech, ale i v 60, na věku nezáleží! Flamenco je totiž i způsob života, způsob, jak vnímat samu sebe, jak se naučit „mít se ráda“. Tančí se sólově a je vhodné i pro pány!

O LEKTORCE 

Asi to není úplně běžné, ale k flamencu mě přivedl přítel, který se zajímal o španělskou kulturu a sám už flamenco zkoušel. Já jsem v té době chodila na salsu, afro tanec, dlouhá léta jsem působila v národopisném souboru v Beskydech, tanec jsem měla vždy velice ráda. Flamenco ale bylo úplně jiné, než co jsem do té doby zažila, a ze začátku mi to vůbec nešlo… Ten „začátek“ trval asi 4 roky, dokonce jsem to chtěla i zcela vzdát, protože jsem měla pocit, že se na to vůbec nehodím… Skutečně to nebyla lehká cesta! Z lekcí jsem chodila otrávená, nepamatovala jsem si choreografie ani jednotlivé kroky, připadala jsem si jako větrný mlýn, kam jsem se otočila, ostatní už byli o krok přede mnou… Na kurzech jsem celou tu dobu vydržela jen proto, že se mi ten tanec tak moc líbil! A pak jsem odjela do Španělska na jazykový kurz a zapsala jsem se samozřejmě i na kurz tance…a domů jsem se vrátila nadšená, s puchýři na všech prstech, ale nabitá motivací se učit tento krásný tanec! Taneční kurz v Granadě pro mne byl obrovským impulzem, který mě nastartoval k samostatným tréninkům a k práci na sobě samé. Moje zážitky z Granady si můžete přečíst zde.

Možná vás to lehce šokuje, ale…nikdy jsem neplánovala, že budu jednou flamenco učit 🙂 Připravovala jsem se na dráhu biomedicínského technika, počítala integrální rovnice, programovala a jako koníček jsem po nocích ukazovala oblohu návštěvníkům na brněnské hvězdárně nebo v planetáriu 🙂 Tak vtipný je občas život 🙂

Pak mě ale jednou mé spolutanečnice poprosily, abych je doučovala, což byl pro mě dost zvláštní pocit, neb jsem povahou introvert a obvykle mi vyhovují spíše zadní řady 🙂 Zkusila jsem pak učit flamenco na Masarykově univerzitě a na VUT v rámci tělocviku – studentky to bavilo, mě taky, a brzy mě napadlo otevřít si první klasický kurz pro veřejnost. Dnes už mám za sebou řadu ukončených kurzů, mnoho krásných vystoupení se studentkami a hlavně kopu zážitků! Nejvíc si ale rozhodně cením přátelství, která jsem díky flamencu navázala, baby – jste prostě úžasné a moc mě to nabíjí být s vámi na hodinách tance! Děkuji vám a velice si vážím toho, že se mnou taneční lekce sdílíte!

Kromě výuky flamenca vedu taneční skupinu Las Chicas checas, skvělé holky, se kterými jsme loni nacvičily pásmo tanců, které jsme pak předvedly na dvou tanečních večerech v divadle Polárka, na flamencovém festivalu Iberika, na Muzejní noci, GhettoFestu, apod.

Přesto, že již „komerčně“ flamenco vyučuji, stále je to pro mne především koníček a doufám, že to tak i zůstane. Jen tak pro mě bude radostí vytvářet nové choreografie, organizovat koncerty, šít kostýmy…a jen tak vás budou mé kurzy bavit 🙂

Ukázková videa:

Farruca s vějířem v divadle Polárka, zapateado v divadle Polárka, Guajira s mantonem na Flamencopě v Plzni, Bulerías ve vinárně Loira, alegrías s vějířem v divadle Polárka, improvizace rumba flamenca se studentkami.

************

Na tomto místě se obvykle uvádí seznam lektorů, u kterých jsem se vzdělávala, ale myslím, že než pouhý seznam jmen bude lepší, když uvedu lektory, na které obzvlášť ráda vzpomínám a kteří pro mě byli velkou inspirací.
Lucka (v té době) Čellárová – moje první lektorka, které mě naučila základní flamencové kroky. Lucka je úžasná učitelka, takové sluníčko, nesmírně trpělivá a hodná 🙂 Ačkoli jsem si na svém prvním semináři připadala jak větrný mlýn a nevěděla, kam s rukama, kam s nohama (natož nějaké ladné obloučky zápěstím), Lucka nás neustále chválila a povzbuzovala, za což jí patří obrovský dík!
Jana Drdácká – jedna z nejlepších českých flamencových tanečnic, ke které pravidelně a ráda jezdím na semináře, protože je velmi dobrá učitelka a její choreografie jsou nádherné a velmi ženské. Jana mě inspiruje nejen jako tanečnice, ale také svým profesním osudem – stejně jako já vystudovala na univerzitě prestižní obor, kterého se pak kvůli flamencu vzdala. Já tedy svoji profesi zatím ještě úplně nezazdila, ale je fakt, že flamencu se v současné době věnuji rozhodně více než fyzice 🙂
Virginia Olmedo Delgado – je rodilá Španělka, která (naštěstí) žije a pracuje v Praze a v poslední době (naštěstí) začíná často dojíždět na semináře i do Brna. Skvělá učitelka, za kterou se vyplatí jet i přes celou republiku!
Karoline – bohužel o Karoline toho moc nevím, dokonce ani její příjmení :(. Je to lektorka z Granady, která mě vedla na dvoutýdenním tanečním kurzu a byla natolik úžasná a spontánní, že se mi zapsala do srdce. Její choreografie tangos a soleá por bulería dodnes (po mírných úpravách) s oblibou tančím.
Belén Maya – jedna ze současných světových špiček flamenca. Belén je hvězda. Seminář s ní byl neuvěřitelný…nejen proto, že už samotná rozcvička mě zadýchala jak po maratonu a že byla v rytmu techna, které bych na flamencovém kurzu věru nečekala 🙂 Z choreografií si toho moc nepamatuju, byla to docela smršť, ale to v tomto případě nebylo vůbec podstatné…zato si velmi dobře pamatuju tu energii, kterou na nás přenesla a která je pro flamenco mnohem důležitější, než přesné pohyby…
Ana Cali – Anu jsem viděla tančit dvakrát, vždy na festivalu Iberica, a pokaždé to pro mě byl hypnotizující zážitek. Poprvé jsem nevěřila, jak někdo může vydržet tančit tak rychle a tak dlouho (načež Ana ještě přidala na rychlosti), podruhé mě dostala svým tancem bez jakéhokoliv hudebního doprovodu. Jako lektorka pak ještě překonala má očekávání, protože byla trpělivá, milá, usměvavá…potvrdila mi tak můj názor, že čím lepší je člověk v nějakém oboru (ve flamencu to rozhodně platí), tím je skromnější a ochotnější předávat své zkušenosti dále.
Sara Torralba – srovnávat Saru s Anou Cali nebo s Belén není úplně fér, ale Saře vděčím za jednu úžasnou věc – díky ní jsem se přestala bát improvizací a zjistila, že není potřeba na každou písničku tančit jen předem nachystanou choreografii, ale že je možné si pustit jen tak něco pro radost a zkoušet se „vlnit“ do rytmu 🙂 Ó, jaká svoboda tance se mi najednou otevřela 🙂
Irene Alvarez – Irene má jiskru v těle, její kurzy jsou nabité energií, krásně zpívá, má šikovného kytaristu, na její semináře se moc moc ráda vracím!
Libuška Bachratá – Libuška je moje slovenská múza, jejíž smysl pro flamenco sdílím. Libuška nejen skvěle tančí a skvěle učí, ale především ve mně z tanečního hlediska probouzí to nejlepší!
Manuel Betanzos – Manuel je ďábel. Strávila jsem na jeho semináři jen 4 hodiny, ale i tak je to zážitek na celý život 🙂 (a bolest celého těla na několik dní 🙂 )

A alespoň slovem musím zmínit i další lektory, které jsem si oblíbila a kteří mě naučili krásné tance – další české „sluníčko“ Peťu Šťastnou, Carmen Alvarez, La Chiri, Ivan Vargas, Maricarmen Guererro…..