Mantóny jsou nádherné taneční rekvizity, které já osobně mám moc ráda – elegantní, dynamické, ženské, skvěle se s nimi dají vyjádřit různé emoce.
Jedná se v podstatě o velký čtvercový šátek, který se přeloží do trojúhelníku. Strana čtverce je cca 1,4m, nejdelší strana přeloženého šátku kolem 2m. Aby se vám s mantónem dobře pracovalo, musí mít dostatečnou váhu, čehož se dosahuje dlouhými třásněmi, a musí být delší, než je rozpětí vašich paží.

Takový manton ovšem není žádná laciná záležitost! Prohledala jsem různé eshopy, zkoušela jsem dražit ve španělské verzi Aukra, kamarádky, které jely na dovolenou do Španělska, dostaly vždy za úkol podívat se, co kde mají….ale skutečnost je taková, že nový manton pod 4000 Kč prostě neseženete. A to mě dost mrzelo, protože mě moc lákalo otevřít kurz tance s mantonem pro své studentky, ale nechtěla jsem je nutit do drahé investice kvůli jednomu tanci. Nakonec jsme nakoupily látky, třásně, krajky…a mantony jsem jim ušila. Samozřejmě nejsou to vyšívané originály, ale pro naše účely to stačí, a navíc musím říct, že se mi vlastně i dost líbí…každá tanečnice si vybrala látku podle svého vkusu, případně podle kostýmu, ve kterém tančí, každá je jiná a všechny mantony jsou opravdu hezké na pohled, mám z nich radost 🙂

Pokud také potřebujete manton a nechcete nebo nemůžete investovat do šátku ze Španělska, může být toto vhodná alternativa i pro vás. A protože dostávám neustále dotazy na cenu, barvy třásní, apod., zkusila jsem sepsat přibližný ceník…přibližný proto, že každá látka je za jinou cenu, stejně tak se liší cena třásní…ale jisté vodítko to snad bude.

LÁTKA
Na manton je vhodná jednobarevná nebo potištěná látka, která musí být splývavá, ne úplně moc mačkavá (takže ne třeba bavlna) a ideálně nižší gramáže, ať vám po hodině tance neupadnou ruce 🙂 Nejlepší je látku si předem ohmatat, ale často nakupuji na eshopech, kde to možné není, tam se obvykle řídím uvedeným složením. Látka také nesmí být pružná, aby pak při tanci nepérovala.
Cena – jednobarevná látka obvykle bývá levnější než potištěná, můžete si ji také nechat pomalovat nebo vyšít. Metr takové látky může vyjít na cca 150 Kč, takže na manton 1,5m = 225 Kč.
Potištěné látky obvykle stojí  od 250 Kč do 350 Kč a samozřejmě i více (teď zrovna jedné studentce budu vyrábět manton z vyšívané látky, kde metr stojí 800 Kč).

TŘÁSNĚ
Cenově nejnáročnější položka mantonu…já nakupuji z velkoobchodu, kde mají několik variant délek i barev a mohu dodat:
třásně 60cm – cena 80 Kč/metr, barvy černá, bílá, červená, šedá
třásně 40cm – cena 65Kč/metr, barvy černá, bílá, růžová, červená, fialová, kouřově modrá

KRAJKY
Celý manton může, ale nemusí být olemovaný krajkou – silonovou, nebo třeba úzkou paličkovanou. Metr krajky o šířce cca 5cm stojí kolem 10-15Kč. Na mantonu nutně být nemusí, pro jeho funkci to nemá vliv, ale…je to hezčí 🙂

SHRNUTÍ a CENY včetně ušití
Cena mantonu se tedy odvíjí od použité látky a délky třásní. Konkrétní příklad:
– jednobarevná látka, třásně délky 40cm, bez krajky – cena cca 1300 Kč
– potištěná látka, třásně délky 40cm, bez krajky – cena cca 1600 Kč
– potištěná látka, třásně délky 60cm, s krajkou – cena cca 2000 Kč

GALERIE HOTOVÝCH MANTONŮ
třásně 60cm

třásně 40cm
 

VYŠÍVANÉ A MALOVANÉ MANTÓNY A ŠÁTKY

Na přání mohu zhotovit také mantón nebo šátek se strojovou výšivkou nebo s originální malbou. Výroba je náročnější, ale možné to je 🙂 V případě zájmu mi napište nebo zavolejte a domluvíme se osobně.

VELKÉ TROJCÍPÉ ŠÁTKY

Pokud si zatím jen chcete vyzkoušet tanec s velkým šátkem a nechcete hned investovat do velkého mantónu, je možné využít i velký trojcípý šátek (kratší strany 140cm, nejdelší strana cca 220cm). Výhodou je nižší hmotnost a také nepoměrně nižší cena – trojcípé šátky s třásněmi cca 15cm u mě pořídíte za cca 650-750 Kč. Jsou vhodné i na jiné tance, např. na český folklor.

 

ŠÁTKY KOLEM PASU NEBO NA RAMENA
Malý šátek, může být buď s třásněmi nebo s našitým volánkem, vhodný nejen na flamencovou sukni, ale také na běžné nošení např. na kalhoty, džíny, v létě k moři, apod. Cena cca 350 Kč.