JAK VYBRAT FLAMENKOVOU SUKNI

Dobrá tanečnice by sice měla umět zatančit i v pytli od brambor, ale jinak se ztotožňuju s názorem, že krásné kostýmy plné barev, volánů, krajek a puntíků k flamenku prostě patří 🙂 Správně zvolený a dobře ušitý kostým vám nejenom vytvoří hezkou siluetu, ale pomůže vám také doladit tu správnou atmosféru pro vybraný tanec – na veselou rumbu nebo alegrías si u rčitě obléknete něco jiného než na tragickou soleu…

Tanečnice začátečnice si jako první kostým volí obvykle kolovou sukni v červených a černých barvách. Nic proti tomu, sama podobné barvy ve svém  flamenkovém šatníku zastoupeny mám, ale na druhou stranu musím dodat, že ne každému (a zvlášť ne našim slovanským typům) tato výrazná kombinace sluší. Pokud tedy zrovna teď uvažujete o pořízení první flamencové sukně nebo celého kostýmu, snad vám při výběru pomůže tento malý dokument, ve kterém bych vám ráda představila další střihy, možnosti a barvy, které se pro flamencové kostýmy používají.

Při výběru kostýmu je důležité uvědomit si několik věcí – k jakému účelu má sukně sloužit, jaký má mít střih, z jakého bude materiálu, jaké k tomu budou doplňky a samozřejmě také kolik jste ochotny za kostým zaplatit.

K ČEMU BUDE SUKNĚ SLOUŽIT

Na tréninky:

Pokud neplánujete ve vybrané sukni vystupovat, ale hledáte pouze něco pohodlného na tréninky, doporučuji krátkou sukni po kolena nebo do půli lýtek. Může být široká, kolová, pokud chcete se sukní „mávat“, nebo úzká, pokud zrovna trénujete něco s mantónem. Pod ni si natáhněte klidně tepláky nebo legíny. Toto řešení bude příjemné také pro vaši lektorku, která tak uvidí všechny vaše chyby 🙂 Tréninkové sukně mohou být i dlouhé, ale doporučuji zvolit měkké lehké materiály (úplety) a nepříliš složité střihy, abyste se při tréninku cítily pohodlně. U obou variant, krátkých i dlouhých, máte výhodu, že si můžete vybrat takovou látku a vzor, aby se sukně dala nosit i v běžném životě, nejen na taneční tréninky.

Na vystoupení:

Na závěrečném večírku chceme všechny vypadat co nejlépe, to je jasná věc. Obvyklý kostým sestává z dlouhé sukně nebo dlouhých šatů. Šaty jsou vždycky super, sukně je zase variabilnější, můžete si k ní pořídit jak top ze stejného materiálu (aby to dohromady vypadalo „jako šaty“), ale i několik jiných topů a ty dle libosti střídat. Důležitá věc je, že ve flamenku, narozdíl třeba od orientálních tanečnic, by slečnám a paním nemělo vykukovat bříško, a to ani centimetr 🙂

Něco mezi tím:
Krátká tréninkovka se nehodí na vystoupení, ale volány bohatě pošitá sukně se zase nehodí na tréninky, nechcete-li se v ní při lekci uvařit. Hledáte-li přece jen nějaký kompromis, můžete si pořídit dlouhou sukni z pružného materiálu (nejlépe lykra), kterou pak na vystoupení vhodně doladíte doplňky.
MATERIÁL

Osobně mám v oblibě nejvíc pružné materiály – úplety a lykry. Tanečnice se v nich cítí pohodlně, nikde nebrání v pohybu, přizpůsobí se postavě a vůbec nevadí, když si během Vánoc dáte dvojitou porci kapra 🙂

Úplety – jsou látky, které se používají např. na trička (proto se jim říká také tričkovina). Dají se sehnat jak jednobarevné tak i s potiskem. Vždy je dobré ptát se po oboulícím úpletu s vyšší gramáží, aby se pak ze sukně nebo topu nestal po prvním vyprání kus beztvarého hadru. Z úpletu je vhodné šít především tréninkové sukně úzkého střihu a topy. Na kolové sukně úplet příliš vhodný není – u kolových sukní je potřeba hodně látky, která se pak vlastní vahou vytahuje a při tanci občas „péruje“. Ale na úzké sukně s volánky, na šaty, na zavazovací trička a jiné flamenkové topy – ideál 🙂 Ceny úpletů jsou cca 150 Kč/metr (ty méně kvalitní) až po 350 Kč/metr.

Lykra – je pružný materiál určený původně pro sportovní oděvy. Šijí se z něj hlavně plavky, dresy pro cyklisty, krasobruslaře, apod. Je velmi pružný, jako úplet, ale oproti úpletům má řadu předností – například lépe drží tvar, nevytahuje se tak snadno jako úplet, takže flamencová sukně z lykry vám déle vydrží. Rychle schne, je příjemná, splývavá, vypadá lépe než úplet, takže je vhodná i na „vystupovací“ sukně. Většinou ji ale seženete jen jednobarevnou (nebo posetou různými flitry – to pro ty krasobruslaře, ovšem na flamenco se to nehodí). Ceny kolem 280 – 350 Kč/metr. Na kolové sukně je stejně jako úplet nevhodná.

Krajky – mohou být elastické nebo pevné. Pevné krajky jsou levnější, ale jsou vhodné max na volány. Pokud chcete krajkový například top k nějaké sukni, je potřeba sáhnout po elastické krajce. Dají se sehnat obvykle v obchodem zaměřených na taneční potřeby, stojí nehorázné peníze (od 400 Kč/metr a výše).

Pevné materiály – polyestery, satény – z polyesterů jsou pro flamenkové kostýmy nejvhodnější různé šatovky, tedy jemné splývavé látky, které se dají sehnat jako jednobarevné nebo s různým potiskem. Vždy je dobré látku promnout v ruce a podívat se, jak moc se daná textilie mačká – není nic příjemného doma hodinu žehlit 5 řad volánů a těsně před vystoupením zjistit, že ze sukně máte naprosto nepoužitelný chumel. Z pevných materiálů není možné šít příliš úzké sukně – látka se nenatahuje, takže je střih potřeba přizpůsobit tak, ať můžete v sukni nejen chodit, ale také tančit. V pase se takové sukně obvykle šijí se zipem, pokud ale pevný pas nechcete, můžete jako kompromis našít alespoň sedlo z lykry. Šatovky i satény jsou skvělé na volánky, díky své splývavosti dělají ty „správné“ efekty při tanci 🙂 Některé šatovky používám také jako základ na mantóny. Ceny různé, od 160 Kč/metr po 350 Kč/metr.

STŘIH

Kolová sukně (nebo dvoukolová) je nejjednodušší střih flamenkové sukně. Využijete ji např. na rumbu a na další choreografie, kde chcete hodně vířit se sukní. Používá se také hojně pro orientální flamenco a pro cikánské tance. Základem je tedy samozřejmě kolo s pevným nebo pružným sedlem (dle materiálu), dole řady volánků dle libosti (ale bohatě stačí jeden či dva). Volánky mohou být také kolové nebo jen nařasené. Ty nařasené vyjdou levněji, protože spotřebujete méně látky, ovšem kolové volánky rozhodně lépe vypadají a na sukni se hezky vlní. Nebojte se úzkého sedla! U flamenkových kostýmů rozhodně nezávisí na vaší aktuální váze, ale na tom, jakou siluetu vám kostým vytvoří. Pokud chcete pod sukní schovat větší boky a necháte si sukni ušít tak, že sedlo vynecháte a sukně se bude rozšiřovat hned od pasu, dosáhnete přesně opačného efektu – vytvoříte si siluetu „české selky“. Takže směle do obtáhlého sedla, které může být 15 – 30 cm široké a teprve od něj se rozšiřuje kolový základ sukně. Pokud se v obtáhlé sukni přece jen necítíte, můžete pak přes boky převázat nějaký šátek s třásněmi nebo si nechat zhotovit delší top. Na kolovou sukni s jedním kolovým volánem je potřeba cca 3,5m látky (bez sedla).

Půlkolová sukně – kompromis, pokud chcete ušetřit výrazně na látce a tedy na nákladech. Sukni už pak sice nezvednete až k pasu, ale mávat se s ní jakž takž dá a aspoň vám v ní nebude takové vedro 🙂

Úzká dvoudílná sukně je vhodná hlavně na tréninky a dále na choreografie, kde tančíte např. s mantónem a potřebujete, aby se vám sukně příliš nepletla mezi dlouhé třásně. Dá se také použít jako základ pro velmi efektní sukni „s ocáskem“, kdy se do zadního dílu všije klín hustě pošitý drobnými volánky. Na hladkou sukni bez dalších ozdob spotřebujete cca 1,2m látky (podle toho, jak ji chcete dole širokou).

Šestidílná nebo osmidílná sukně – pohodlný a oblíbený střih, který se dá různě obměňovat. Tyto sukně vypadají krásně i jednobarevné, bez dalších prvků, ale dají se mezi jednotlivé části všívat různé klíny, nebo na ně našívat volánky v pravidelných či asymetrických řadách…milión možností…:) Spotřeba závisí na tom, jak široká má sukně dole být….úzká sukně, tak, aby se v ní dalo ještě pohodlně tančit, spotřebuje cca 1m látky, ale obvykle je šiju alespoň z 1,5m látky.

Sukně s dlouhým sedlem také vytváří krásnou siluetu, kdy látka obepíná postavu až ke kolenům a pak se směrem dolů rozšiřuje. Při tanci velmi efektní, protože dolní část se obvykle šije kolová, takže se při otočkách krásně rozevírá. Na tuto sukni je potřeba vždy elastický materiál, na případné volánky pak cokoliv i nepružného. Spotřeba – cca 2m látky.

Bata de cola – je speciální sukně s vlečkou. Jako základ se obvykle používá šestidílná nebo osmidílná sukně z pevného materiálu (který musí udržet váhu volánů na vlečce). Na vlečku se obvykle kombinuje několik materiálů. Na svrchní část můžete našívat volány ze stejné látky, jako je základ sukně, a pro zvětšení objemu je prokládat například lehoučkou a „trčavou“ organzou. Na spodní část baty je nutné v hustých řadách našít tzv. „can:can“ nebo „papel“, což je tuhá, ale přitom velmi lehká textilie nutná k tomu, aby vám vlečka držela správný tvar a při tanci se chovala tak, jak vy chcete. V České republice ji v klasické metráži neseženete, objednávám ji ze Španělska. Nahradit něčím jiným ji bohužel moc nelze. Spotřeba na batu je velmi individuální, ale jsou to řádově až desítky metrů, podle toho, jak „nadýchanou“ ji chcete.

Vše, co píšu o sukních, platí samozřejmě také pro šaty. K těm bych jen dodala, že pokud se rozhodnete pro šaty z úpletu, můžete si je celkem bez problémů objednat a nechat ušít na zakázku bez zkoušky, ale u šatů z pevných materiálů (bavlna, satén, šatovky, rongo), je nutná zkouška!

BARVY A VZORY
Zapomeňte na ohranou kombinaci červené a černé. Ve flamencu se používají všechny barvy, které si jen vyvzpomenete, všechny kombinace, všechny potisky 🙂 Vše je dovoleno 🙂 Puntíky, velké i malé květy, abstraktní i geometrické vzory, klidně proužky a čtverečky 🙂 Flamenkové střihy jsou natolik ženské, že vám v kombinaci s volánky, s růžemi, s krajkami všechny tyto výstřednosti dovolí 🙂 Proto si flamencový kostým volte podle barev a vzorů, které se líbí právě VÁM a které VÁM sluší. Osobně moc nemusím skupiny tanečnic, které jsou oblečeny všechny stejně, protože flamencový kostým může krásně zvýraznit váš barevný

typ, vaše vlasy, pleť, tvar obličeje…. Pokud se vám líbí nějaká hodně křiklavá látka, ale bojíte se ji použít na celý kostým, můžete ji použít jen na volánky, nebo ji proložit jednobarevnou látkou, která ji ztlumí. Nebojte se experimentovat, kombinovat, anebo se rovnou zeptejte na radu své švadleny nebo mě 🙂 Usedlé oblečení si nechte do kanceláře, na flamenco se nebojte obléct výrazně…. Španělky se toho rozhodně nebojí! 🙂

FLAMENKOVÉ TOPY

Pokud jste se rozhodly pořídit si sukni, ke které chcete kombinovat různé topy, máte širokou škálu možností. Nejrychlejší a nejsnadnější je zalovit ve vlastní skříni, protože hodně civilních věcí se kupodivu k flamencovým sukním výborně hodí! Např. obyčejná jednobarevná tílka, která doplníte krajkovým rukávníkem, krátkým bolerkem nebo přes něj přehodíte šátek s třásněmi. Nebo jednobarevné halenky s límečkem, ke kterým si kolem krku uvážete puntíkatý šátek. Nebo krajkové body, které se dá koupit v obchodech s potřebami pro baletky. Nebo propínací vestičky, které obvykle nosíte do kanceláře. A naopak – vyloženě flamenkové topy, které například mají kolem výstřihu nebo na rukávech našity volánky nebo fiží, se dají výborně kombinovat se střízlivým civilním oblečením.

Na topy rozhodně doporučuji elastické materiály – úplety a elastické krajky. Výjimkou jsou košile, které se šijí i z pevných látek.

KOSTÝMY NA FARRUCU, MARTINETE

Dříve byla farruca výhradně pánskou záležitostí, ale dnes už ji naprosto běžně tančí i ženy a přejímají pak i mužské oblečení (a kolikrát v tom vypadají i líp 🙂 ). Na farrucu se vám budou hodit obyčejné civilní černé kalhoty, k tomu obyčejná civilní košile a kostým je hotov 🙂 Doplnit jej pak můžete širokou šerpou kolem pasu, vestičkou, rukávníkem, apod. Farrucu ale samozřejmě můžete tančit i v sukni nebo šatech – já mám např. krajkové „pološaty“ asymetrického střihu, pod které oblékám kalhoty.

DOPLŇKY

Bez doplňků by to nešlo 🙂 Co všechno si tedy ještě pořídit k vybranému kostýmu? Mohou to být třásňové šátky kolem pasu nebo přes ramena. Široké šerpy, třásně na krk, růže a další květiny všech velikostí a barev, náušnice, spony do vlasů, piněty. Na účesy se vám bude určitě hodit i vycpávka do drdolů a síťka. Na guajiru potřebujete vějíř nebo mantón, na garrotín cordobský klobouk, na martinete hůl, na sevillany kastaněty…a hlavně – nezapomeňte na kvalitní boty 🙂

Přeji vám krásné tančení!
Markéta Polášková